GÜNDEM

“İstanbul Ekonomi Araştırma, haftalık bazda Türkiye temsili 1500 kişilik örneklemle gerçekleştirdiği araştırmalar ile seçim sürecinde toplumun değişen görüşlerine ayna tutuyor”

İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından haftalık bazda yapılan siyasi gündem araştırmaları kalibre edilmiş online anket yöntemiyle yapılmıştır. Kalibre edilmiş online anket, İstanbul Ekonomi Araştırma'nın 2 yıllık araştırma geliştirme çabaları sonunda geliştirdiği özgün metodolojisidir. Aşağıdaki sonuçlar 1500 kişilik bir örneklemin siyasi, coğrafi, yaş ve eğitim durumu parametreleri üzerinden yapılan kalibrasyonla Türkiye çapında temsili sonuçlarını, %95 güven aralığında %2.5 hata payı ile sunmaktadır. Haftalık olarak güncellenen veri ve bulgular için İnternet sayfamızı veya @arastirma_ie Twitter hesabını takip edin.

Bulgular (26.05.2018)

1. Cumhurbaşkanlığı seçiminin kaç tur olacağının belirleyicisi Sayın Erdoğan'ın 1. tur oy oranı olacaktır. Nisan ayından beri süregelen trend Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. tura kalacağını göstermektedir.


2. Partilerin tek başlarına oy oranları ile ittifak oy oranları arasındaki farklar, siyasi birlikteliklerin hem pozitif hem de negatif yönlü oy geçişkenliklerine sebep olduğunu göstermektedir.


3. Meclis dağılımına bakıldığında, bugün itibariyle hiçbir parti veya ittifakın meclis çoğunluğunu sağlayamadığı görülmektedir.